НАЧАЛО![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Как да направим резистивни колооси за детектиране на подвижен състав в мащаб NКак да поставим резитори на осите на вагони в мащаб N (1:160)
През последните години в моделизма започна да се използва детектирането за наличие на влакове или по- просто колооси, за заетост на участъци, поради използването на компютъризирани системи за управление. Ето защо е необходимо всяка ос на всеки вагон да бъде преработена.
Необходими материали
*) Възможни са стойносто от 10 до 20 KOhm. По- ниските стойности на резистора водят до по- висока консумация на осите. По- високи стойности на резистора водят понякога до невъзможност за детектиране поради по- ниската консумация. За осигуряване на качествено детектиране се цели консумация от 1 mА на ос.
Необходими инструменти - Фина пинсета - Четка размер 10/0 - Омметър/мултицет - Дървена дъска с отвори 6 мм. - игла
Процедура за действие: Осите се поставят перпендикулярно на дървената дъска в 6мм отвор, като за едностранно изолирани оси, изолираната част се поставя надолу
Следва отделянето на резисторите от лентата в кутийка.
Можете да поставите капка от секундното лепило върху гладка, суха и непопиваща повърхност – стъклото е идеалната такава. От тази капка с върха н а игла нанесете малки капчици и ги нанесете върху изолиращата повърхност на колооста. След като са нанесени поставете резистора така, че контактната му повърхност да допре до оста. Няма значение дали резисторът ще се постави с бялата или черната повърност нагоре, за да е видима. Аз предпочитам черната.
ВНИМАНИЕ! Тъй като лепилото е изолиращ материал, трябва да избягвате да намокряте изцяло контактната повърхност на SMD с лепило, за това капчиците от иглата трябва да са малки, за да не „удавим“ резистора в лепило.
След като лепилото изсъхне (след няколко минути) може да се нанесе проводящата сребърна паста.
След като разклатите добре шишенцето нанесете много малко количество с четката между оста и едната контактна повърхност на SMD резистор. Другата контактна повърхност на SMD се свързва с диска на колелото. За тези операции трябва да имате стабилна и сигурна ръка за да избегнете късо съединиение между двете контактни повърхности на SMD. За тази операция изваждам колооста от дървената поставка и я държа в ръка. Резултатът трябва да изглежда така:
За двойно-изолираните оси е необходимо от другата страна да се положи паста между оста и диска на колелото!
За Сега трябва да оставите проводящата паста за изсъхне за известно време. Ако правите много оси **) обикновено докато обработите последната, първата вече е суха. Така, когато нанесете пастата на последната ос, първата обработена ос вече може да се измери с омметър. За измерването трябва да допрете до двата диска на колооста двете измерителни проби на омметъра. - Ако уредът покаже стойност 17,4 КOhm ( или близка до стойността на инсталирания SMD), тогава всичко е наред и колооста може да бъде инсталирана на вагона. - Ако уредът показва безкрайност, това означава, че няма контакт и трябва да нанесем наново проводяща паста. - Ако омметърът показва стойност нула Ома, това показва, че имаме късо съединиение. Тогава с малък скалпел трябва да отсраним резистора и след почистване на колоостта да опитаме да поставим нов. **) ако обработвате много оси, е необходимо от време на време да разклащате шишето. В края на краищата с малко практика, преработката може да бъде много бърза и за кратко време да обработите много колооси. Забавлявайте се!
Copyright: Olaf Saenger Употребата и разпространяването за лични е разрешено. Всяко търговско използване или публикуване изисква изричното съгласие автора
контакти: Olaf Saenger Mosbacher. Str 9 D-76131 Karlsruhe Email: Olaf (at) saenger.com Адрес: Централна ЖП Гара, София, бул.Княгина Мария-Луиза № 102
ъглова зала (запад) - до експозиционен парен локомотив серия 47 E-mail: club@railwaymodellingclub.com Всичко за клубния живот до 2013 година може да видите подробно на запазена архивна версия на стария сайт тук :-).
© 2019 RailwayPassion. Всички права запазени. Специални благодарности на екипа на Studio ITTI
|